2. Krwiobieg w Krakowie

20 września Krwiodawcy biegną !

logo 2.KrwioBIEG

 

W sobotę 20 września 2014 r. honorowi krwiodawcy (i nie tylko) startują w biegu charytatywnym, który  ma na celu promowanie oddawania krwi oraz zdrowego trybu życia. Organizatorem podobnie jak i zeszłorocznej edycji jest małopolski oddział PCK. Bieg  będzie również okazją do spotkania przyjaciół PCK i zintegrowania ludzi, którzy oddają krew i zachęcają by inni również przyłączyli się do akcji. Podczas imprezy organizatorzy umożliwiają chętnym oddanie krwi w godz. 10-14. Podczas pikniku rodzinnego będzie można coś zjeść oraz będą liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

O godz. 12:00 uczestnicy biegu wystartują  z Bulwaru Czerwieńskiego (niedaleko pomnika Psa Dżoka) i będą pokonywać trasę wzdłuż Wisły.

Poniżej trasa

2014_01_29___Krwiobieg_-_Mapka-1a_small

Do pokonania jest 9,5 km i aby je pokonać należy dwukrotnie przebiec trasę wyznaczoną na czerwono. Limit czasu to dwie godziny a każdy, kto ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal oraz będzie mógł wziąć udział w losowaniu interesujących nagród.  Każdemu uczestnikowi biegu organizatorzy zapewniają numer startowy, wodę i przekąskę energetyczną, medal pamiątkowy i koszulkę.  Plus oczywiście atmosferę przyjaznej rywalizacji i poczucie wspólnoty celów (POMOC POD POSTACIĄ CZĄSTKI SIEBIE – 450 ML KRWI).

Po co tam biec?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAI Krwiobieg w czerwcu 2013 r.

W zeszłym roku autor miał okazję spróbować się po raz pierwszy w Krwiobiegu i  pod względem wydolnościowym organizmu był to szok. Z trudem przebiegłem trasę i uświadomiłem sobie, że aby biegać trzeba ćwiczyć i ruszyć się ! Przy okazji badań lekarskich dostępnych podczas I krakowskiego Krwiobiegu dowiedziałem się, że oprócz oczywistej nadwagi -wskaźnik BMI ponad 28 – brakuje mi po prostu kondycji i praktyki. Dlatego dla mnie I Krwiobieg był przełomowy jeśli chodzi o decyzję o bieganiu. Tak się jakoś złożyło, że wkrótce potem Fundacja Dbam o Zdrowie zaproponowała Stowarzyszeniu LIVER, którego jestem Prezesem udział w Maratonie Łódzkim 2014. Stworzyliśmy drużynę reprezentacyjną LIVERKI TEAM i wystartowaliśmy w biegach łódzkich. Był to też sprawdzian kilkumiesięcznych treningów, które ostatecznie umożliwiły przebiegnięcie maratonu, co prawda nie na afrykańskim poziomie ale jak dla mnie rozsądnym dla organizmu czasie: 4,38 godz. Bieganie kontynuuje bo wiem, że to przynosi korzyści zdrowotne: zrzuciłem parę kilogramów, jestem zdrowszy i lepiej się czuje. Przy okazji mogę szerzyć misję charytatywną Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom LIVER i zachęcać do aktywności biegowej.

Udział po raz drugi w krakowskim Krwiobiegu chciałbym wykorzystać do zachęcenia do oddawania krwi, której wciąż brakuje i która jest bezcenna. Nie można jej wyprodukować ani zsyntezować.

krwiodawstwo003Póki co nie ma fabryk produkujących krwi a jedyną „kopalnią” surowca jest człowiek. Czy wiecie, że podczas transplantacji wątroby niezbędne jest 15 litrów krwi, czyli donacja od ponad 30 krwiodawców?

Jedynym jej źródłem jest człowiek i dlatego tak istotne są akcje promujące honorowe krwiodawstwo. Krwiobieg jest tego przykładem i już nie mogę się doczekać kolejnej edycji w roku 2015 ! W sobotę będzie też możliwe oddanie krwi w punktach poboru dlatego jeśli nie biegasz to przynajmniej oddaj krew!

bieg krwiodawcó

Zatem do biegu!

Więcej kliknij tutaj 2. Krwiobieg

Sławek Janus

Stowarzyszenie Pomocy Chorym

Dzieciom LIVER

Share Post