Kongres Transplantologiczny w Brukseli

Międzynarodowy Kongres transplantologiczny w Brukseli

21 września 2016 r. w Palace of the Academy w Brukseli miał miejsce kongres transplantologiczny, organizowany przez Klinikę Saint Luc w Brukseli z okazji 1001 pediatrycznego przeszczepienia wątroby.

1001-kongres
Sympozjum było moderowane przez profesora Etienne Sokal oraz prof. Raymonda Reding. Pomocą w prowadzeniu dyskusji służył również profesor emerytowany Jean Bernard Otte oraz prof. Françoise Smets.

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe gadżety i materiały informacyjne.

gadzety-z-brukseli-mnWyprawka promocyjna wydarzenia

zapisymnPodczas zapisów na sympozjum

Program naukowych prelekcji otwierała prezentacja Christophe Chardot z Necker Hospital z Francji, który przedstawił problematykę atrezji dróg żółciowych, leczenia i transplantacji wątroby spowodowanej tą chorobą. Interesujący wykład o rodzinnych cholestazach miał Emmanuel Gonzales z francuskiego Bicêtre Hospital, tematykę nowotworów wątroby u dzieci poruszył prof. Reding z Saint Luc Hospital. Nową metodę w leczeniu dzieci z chorobami wątroby, zwłaszcza metabolicznymi przestawił prof. Sokal Etienne z UCL w Brukseli, który omawiał badania i przeszczepianie komórek macierzystych – hepatocytów.1

Prof. Etienne Sokal

2Prof. Emmanuel Gonzales

3Prof. Raymond Reding

4Prof. emer. Jean-Bernard Otte

prof-jankowskaProf. Irena Jankowska zadaje pytanie

Tuż przed przerwą migawkę z portugalskich doświadczeń z rodzinnych transplantacji wątroby przedstawiła Sandra Ferreira ze szpitala Coimbra w Portugalii.
Krótka przerwa kawowa umożliwiła zrobienie parę fotek uczestników. Wielką niespodzianką dla ekipy medycznej z Saint Luc była obecność Emilki Siedlińskiej, która operowana była przez prof. Otte. Profesor nie rozpoznał jej bo transplantacja odbyła się 17 lat temu a Emilka wyrosła na piękną dziewczynę. Emilka nieśmiało przypomniała się zasłużonemu doktorowi, który wspomniał nawet o niej w swojej prelekcji o historii transplantacji w Europie, na świecie i w Belgii.

7Emilka Siedlińska, prof. em. Jean-Bernard Otte, prof. Irena Jankowska

8Emilka Siedlińska,  prof. Irena Jankowska, Iwona Siedlińska

Prof. Jean Bernard Otte to jeden z najbardziej zasłużonych ludzi na polu transplantacji. Współpracował z pionerem transplantologiem Thomasem Starzlem z USA, operował wspólnie Royem Calnem z Wielkiej Brytani.
Gdy w 1984 r. ruszył program Pediatrycznych Przeszczepień Wątroby w brukselskiej Klinice Saint Luc Prof. Jean-Barnard Otte został jego liderem. Od tego czasu rozpoczęła się odyseja rodzinnych tranpslantacji wątroby w Brukseli, która zaowocowała ponad tysiącem przeszczepień wątroby w Belgii. W ciągu ostatnich 17 lat w programie przeszczepień wzięło też udział wiele polskich dzieci, które teraz już studiują i zakładają rodziny. Do Kliniki Saint Luc przyjeżdżają jednak na badania kontrolne, konsultacje i leczenie potransplantacyjne.
Jego prelekcja będąca wstępem do drugiej części sympozjum zakończona została kilkuminutową owacją na stojącą, co miało podkreślić jego wyjątkowość jako lekarza i ogromne zasługi na polu transplantacji.
O przewidywanych nowych przyczynach transplantacji bardzo interesująco mówił Valerio Nobili ze szpitalan Bambino Gesu z Rzymu. Wskazał, że w najbliższym czasie( w perspektywie 5-10 lat) coraz więcej transplantacji będzie miało związek z zespołem NASH i NAFLD czyli niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Ciekwe aspekty przeszczepiania jelit przedstawił Jacques Pirenne ze szpitala KUL w Leuven. Hemedynamikę marskości, tolerancji potransplantacyjnej a także reakcji alegicznych po transplantacji podejmowali na sympozjum Catherine de Magenee (UCL Brussel), Alain LE Moine (ULB Brussel) oraz Ruth De Bruyne (UZGent). Włóknienie przeszczepionego organu oraz charakter metabolicznych chorób wątroby w kontkekście przeszczepów na podstawie doświadczeń lekarzy belgijskich było tematem dr Sharata Varma oraz Xaviera Stephena (UCL Brussel).
Sympozjum podsumowaniem zakończył Prof. Raymond Reding i prof. Etienne Sokal.
W Teatro, restauaracji na obrzeżach Brukseli uczestnicy mogli spotkań się na uroczystej kolacji. Grupa Polaków, w tym prof. Irena Jankowska, prof. Anna Liberek, Emilka Siedlińska i jej mama oraz Prezes Stowarzyszenia Liver złożyli dyplom z podziękowaniami dla ekipy medycznej Saint Luc za uratowanie życia wielu polskich dzieci. Żywym przykładem ich pracy i doświadczenia była Emilka Siedlińska, wieloletnia Podopieczna Stowarzyszenia.

kolacjaNa uroczystej kolacji po sympozjum

na-kolacjiGrupa Polaków na kolacji w Teatro

9„polski” stolik przy kolacji w Teatro

dyplomWręczenie dyplomu z podziękowaniami za uratowanie wielu polskich dzieci ekipie medycznej z Saint Luc.

W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom Liver składam serdeczne podziękowania ekipie medycznej w Klinice Saint Luc w Brukseli za zaproszenie, prof.  Irenie Jankowskiej oraz dr Annie Liberek za towarzystwo i reprezentowanie Podopiecznych Stowarzyszenia podczas kongresu, zaprzyjaźnionym wolontariuszom ze Stowarzyszenie SOS Bruksela za pomoc w logistyce i transporcie.

Dziękujemy

Prezes Stowarzyszenia Liver

Sławomir Janus

Share Post