Konferencja prasowa w sprawie wdrożenia nowego leku na PFIC

25 kwietnia 2022 w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, w ważnej także dla nas sprawie. Spotkanie dotyczyło potrzeb zdrowotnych pacjentów z postępującą rodzinną cholestazą wewnątrzwątrobową (PFIC – Progressive Familial Intrahepatic Cholestasis).

PFIC należy do ultra rzadkich (dziedzicznych) zaburzeń genetycznych, które powodują postępującą chorobę wątroby i mogą prowadzić do marskości wątroby.

Konferencja miała na celu przedstawienie problemu, że istnieje lek, który jest niezwykle ważny w leczeniu i powinien być wdrożony do obrotu i refundowany w przypadku choroby PFIC. Mamy ogromną nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych osób cierpiących na PFIC, ponieważ ten przebadany lek ma znacząco  spowodować zmniejszenie objawów PFIC (świąd) i zahamować postępowanie choroby.

PFIC charakteryzuje się bardzo silnym i wyniszczającym świądem, który jest na tyle uciążliwym objawem, że może nawet doprowadzić do prób samobójczych.

Na konferencji głosu udzielili: dr hab. n. med. Irena Jankowska – Klinika Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, Iga Rawicka – Prezes Fundacji EuropaColon Polska, Sławomir Janus – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom LIVER, Bernadetta Skóra – mama dziecka z PFIC, reprezentująca PFIC Network w Polsce i prowadzę stronę informacyjną dla pacjentów z PFIC oraz grupę wsparcia dla rodzin, Pani Barbara Krzaczyńska – Kopernacka, mama naszego Podopiecznego z PFIC.

Poniżej cytujemy pochodzące z konferencji dwa fragmenty listów rodziców, których dzieci cierpią na PFIC:

Świąd powodował, że ona spała 15 min i budziła się z płaczem i ciągle się drapała. Zabierałam jej rączki ponieważ była już podrapana do krwi, ale nadal robiła to samo. W nocy, kiedy było ciemno wiedziałam, że się drapie, bo czułam jej krew… Nikt nie chciał się nią opiekować w ciągu dnia, bo bali się jej ataków drapania. Poza tym chciała tylko do mnie podejść. To zmęczenie z naszej strony było tak wielkie, że myślałam, że popełnię samobójstwo, bo w naszym domu był tylko płacz i nerwy…”

„Zaczęła się drapać, gdy miała około 8 czy 9 miesięcy i potrafiła już to zrobić. To było straszne i nie do opisania! Cierpieliśmy i my i ona. Jej płacz trwał od godziny 11 wieczorem do 5 rano. Krew była wszędzie: w miejscach intymnych, brzuchu, rękach, nogach, oczach.

Sławomir Janus – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom LIVER oraz Pani Iga Rawicka z Fundacji EuropaColon Polska także zabrali głos w tej istotnej dla pacjentów sprawie, ponieważ będąc przedstawicielami organizacji walczą o lepszą jakość życia i leczenia osób zmagających się z m.in. chorobami wątroby w Polsce, w tym z PFIC.

Wierzymy, że ten nowy i jedyny lek, który może być stosowany w leczeniu PFIC i który znalazł się na liście innowacyjnych technologii medycznych zostanie dopisany do listy leków oraz listy refundacji.

Jak mogę pomóc?

zobacz więcej

Stowarzyszenie Pomocy
Chorym Dzieciom LIVER

Liver Kontakt

ul. Wysłouchów 30A/43
30-611 Kraków

Liver Kontakt

liver@liver.pl

Liver Kontakt

+48 12 654 52 99
+48 500 460 255

Numery kont bankowych:

konto główne: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.

19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

(przeznaczone na składki członkowskie, darowizny)

94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

(przeznaczone WYŁĄCZNIE na darowizny dla Podopiecznych DZIECI i MŁODZIEŻY)