Praszkiewicz Mateusz

Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER zwraca się do Państwa z bardzo gorącą prośbą o udzielenie dalszej pomocy finansowej

 Mateuszowi Praszkiewicz,

u którego 12 maja 2008 roku

dokonano udanej operacji przeszczepu wątroby

w madryckim szpitalu HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRE.

Nowe życie Mateusz otrzymał od Dawcy.

Mateusz  urodził się 04 kwietnia 2000 roku z atrezją dróg żółciowych i wątroby. Ważył 4030 g i dostał 10 punktów w skali Apgar nic nie wskazywało, że jest tak bardzo chory zewnętrznie wyglądał na silnego i zdrowego chłopczyka. Po powrocie do domu Mateusz był bardzo niespokojny, ciągle płakał i nie spał po dwóch dniach rodzice wezwali lekarza, który stwierdził ból brzucha. W 12 dniu życia Mateuszek dostał trzech bezdechów gdzie nad jego życiem w tym momencie czuwała babcia. Po tym zdarzeniu Mateusz trafił na oddział szpitalny w Szczecinie gdzie po wykonaniu badań okazało się, że dziecko ma zastój żółci w wątrobie. Został skierowany do CZD w Warszawie na dalszą diagnostykę i badania.

W wieku 4 tygodni została postawiona diagnoza: atrezja dróg żółciowych. Mateusz został zakwalifikowany do operacji metodą Kasai, niestety opóźniło ją obustronne zapalenie płuc i kontakt z ospą. Operacja odbyła się w wieku 7 tygodni życia i początkowo przyniosła oczekiwany przepływ żółci i spadek bilirubiny. Po dwóch i pół miesiąca pobytu w CZD Mateusz wrócił do domu, jednak cały czas musiał mieć stosowany antybiotyk  z powodu częstych nawracających zapaleń płuc, oskrzeli i zakażenia dróg żółciowych. Na kolejnej wizycie kontrolnej niestety wyniki pokazały marskość wątroby.  W wieku 6 miesięcy Mateuszek miał wodobrzusze, a w kolejnym roku po wykonaniu gastroskopii w wynikach wyszły żylaki przełyku I i II stopnia.

Kolejne lata to walka o zdrowie i życie, ciągłe badania, kontrole i pobyty w szpitalu oraz zabiegi opaskowania żylaków z powodu ich krwawienia. To również zmaganie się z nadciśnieniem wrotnym oraz hipersplenizmem. Stosowanie diety i zażywanie leków stało się dla małego Mateusza i jego rodziców codziennością. Choroba postępowała a stan zdrowia bywał różny, raz było lepiej raz gorzej. Mateusz został wpisany na listę oczekujących na przeszczep wątroby.

W roku 2004 rodzice Mateusza zaczęli poszukiwania i ratunku w zagranicznych klinikach by, uratować życie dziecka. Przeszczep wątroby odbył się w Madrycie – Hiszpańskiej klinice Hospital Universitario 12 de Octubre, a organ został podarowany Mateuszowi od Dawcy tzw. przeszczep SPLIT.

Od tego czasu Mateusz zażywa leki immunosupresyjne Prograf i leki wspomagające drogi żółciowe oraz wątrobę. Aktualnie Mateusz studiował Iberystykę w Szczecinie, na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracuje w szkole językowej i w przyszłości chce nauczać języka hiszpańskiego oraz zostać tłumaczem.

Mateusz jest pod kontrolą medyczną i jeździ na badania do  hiszpańskiego szpital na badanie kontrolne przeszczepionej wątroby i ustalenia leczenia immunosupresyjnego. Niestety koszt podróży z rodzicem to kilka tysięcy zł jednorazowo. Rodziców nie stać na taki wydatek.

Rodzice i Mateusz proszą o wsparcie.

Stowarzyszenie udostępnia swoje konto bankowe.

Można na nie dokonywać wpłat w złotówkach:

Wpłaty są potwierdzane.

Darowizna na rzecz Praszkiewicza Mateusza

BNP PARIBAS nr konta

 94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

POMÓŻ ONLINE

Przekaż darowiznę

lub

PODARUJ 1,5% podatku dopisując

nr KRS: 0000 124 837

Cel szczegółowy: Mateusz Praszkiewicz

 

ZA DOKONANE WPŁATY DZIĘKUJEMY W IMIENIU MATEUSZA Z RODZICAMI I NASZYM WŁASNYM

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom LIVER

Jak mogę pomóc?

zobacz więcej

Stowarzyszenie Pomocy
Chorym Dzieciom LIVER

Liver Kontakt

ul. Wysłouchów 30A/43
30-611 Kraków

Liver Kontakt

liver@liver.pl

Liver Kontakt

+48 12 654 52 99
+48 500 460 255

Numery kont bankowych:

konto główne: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.

19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

(przeznaczone na składki członkowskie, darowizny)

94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

(przeznaczone WYŁĄCZNIE na darowizny dla Podopiecznych DZIECI i MŁODZIEŻY)