28 lipca – Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby

Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby przypada na 28 lipca. Święto to obchodzone jest corocznie w dniu urodzin prof. Barucha Samuela Blumberga, lekarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz opracowanie szczepionki przeciwko niemu. Formalnie taką datę zatwierdziła WHO w maju 2010 r. (wcześniej był 1 października) a dzień ma być przyczynkiem do podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństw oraz zintensyfikowania walki z WZW.  Patronat merytoryczny nad obchodami World Hepatitis Day sprawuje World Hepatitis Alliance.

Światowy Dzień WZW

whd plecy

Wirusowe Zapalenia Wątroby – globalne zagrożenie

 

A problem z WZW jest poważny – Światowa Organizacja Zdrowia uznała go oprócz malarii, gruźlicy oraz HIV/AIDS jak jedne z największych zagrożeń dla rodzaju ludzkiego. Wg danych ELPA na świecie żyje ponad 500 mln osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. Na świecie 2/3 populacji miało kontakt tylko z samym wirusem typu B, chronicznie chorych jest 350 mln osób. Nieleczone lub niewłaściwie monitorowane zapalenie typu B i C prowadzi do zaawansowanej marskości i innych komplikacji, w tym raka wątroby i niewydolności organu. Podczas, gdy większość uwagi światowej opinii publicznej zwrócone jest na ograniczenie epidemii HIV/AIDS około 1,5 miliona ludzi umiera szybciej z powodu zapaleń wątroby niż na HIV/AIDS.

 

W Polsce mamy do czynienia z sytuacją jeszcze bardziej zatrważającą: wirusem B zakażonych jest ponad pół miliona osób, wirusem typu C ok. 700 tysięcy, z czego większość nie zdaje sobie sprawy, że ma HCV oraz że może zarażać innych. Dotychczas zdiagnozowano wirusa typu C u około 50 tys. Osób. Reszta żyje w groźnej nieświadomości i zagrożeniu życia swojego i otoczenia. Jeszcze gorzej jest z wiedzą dotyczącą wirusów wątroby i wywoływanych przez zapalenia. Polacy nie odróżniają poszczególnych wirusów, nie znają profilaktyki oraz nie wiedzą jak mogą się wirusem zarazić. Niezbędna jest zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjna w celu wyedukowania oraz uświadomienia Polaków.

Małpki nie mówią, nie widzą i nie słyszą !

 

małpki

MABA0384

Światowe dni Wirusowych Zapaleń Wątroby odbywają się pod patronatem World Hepatitis Alliance, organizacji pozarządowej skupiającej środowiska zainteresowane problematyką WZW. Są to 150 grup pacjentów, organizacji pozarządowych z ponad 60 różnych krajów świata. Ta organizacja o charakterze globalnym stawia za cel reprezentowanie interesów i zdrowia pół miliarda chorych na WZW ludzi, dąży we współpracy z WHO do prewencji i wyeliminowania z ziemi wirusów zapalenie wątroby. Pragnie wzmocnić głos pacjentów, ułatwić ich leczenie, wpłynąć na opracowanie strategi walki z WZW oraz uświadamiać i edukować społeczeństwa w poszczególnych krajach. Maskotką symbolem Światowych Dni Wirusowego Zapalenia Wątroby są trzy małpki obrazujące zachowywanie się większości ludzi wobec WZW.

Te małpki to:

MIZARU – zakrywająca oczy i nie widząca zła;

KIKAZARU – zatykająca uszy i nie słysząca zła;

IWAZARU – zamykająca usta i przez to niemówiąca.

 

Małpki nie słyszą, nie widzą i nie mówią symbolizując tym samym, że o WZW nie chce się słyszeć, nie chce się widzieć i nie chce się mówić. Panuje swoista zmowa milczenia a celem akcji jest zmiana takiego nastawienia. Żeby zacząć dostrzegać problem (see no evil – czy choroby nie ma jeśli jej nie widzimy ?), żeby zacząć słuchać i poznawać zagrożenie jakie niosą wirusowe zapalenie wątroby (hear no evil) a przede wszystkim żeby zacząć mówić o WZW (speak no evil). Taki motyw został wybrany, żeby podkreśli jak się ignoruje wirusowe zapalenie wątroby w skali globalnej.

W 2012 r. zapoczątkowano akcję bicia rekordów Guinnessa polegającego na tym, żeby zgromadzić jak największą liczbę ludzi wykonujących gesty trzech małpek: zakrywających sobie oczy, uszy i usta o dwunastej w południe czasu lokalnego. Zeszły rok zakończył się sukcesem, z tego roku jeszcze nie znamy danych.

monkey no hearmonkey no seemonkey no speak

Fundacja Gwiazda Nadziei – obchody Dnia WZW w Warszawie

Z okazji Światowego Dnia WZW Fundacja Gwiazda Nadziei we współpracy z World Hepatitis Alliance postanowiła przeprowadzić akcję informacyjną oraz bezpłatne badania w kierunku anty-HCV oraz antyHbsAg wykrywających obecność wirusa HCV oraz HBC w centrum handlowym Blue City w Warszawie. Do akcji włączyli się członkowie Koalicji Hepatologicznej: Fundacja Transplantacja OK, Stowarzyszenie SOS-WZW oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER.

razemrazem 2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Akcja ta i wpisanie jej do księgi rekordów Guinnessa ma przypominać opinii publicznej o konieczności porzucenia biernej postawy wobec problemu wirusowych zapaleń wątroby. Chcemy, żeby nasz apel dotarł zarówno do wszystkich osób zakażonych lub narażonych na zakażenie, jak i do decydentów, którzy mogliby robić dużo więcej, jeśli chodzi o walkę z WZW. Musimy przełamać milczenie wokół tego problemu i pokazać jak wielu z nas uważa te sprawy za ważne. Chodzi o zdrowie i życie tysięcy osób” – skomentowała Pani Prezes Fundacji Basia Pepke.

W ciągu kilku godzin zachęcono do przeprowadzenia badań na obecność wirusów ponad 350 osób. Do bezpłatnych badań namawiali również Marta i Sławomir Janus, którzy kolportując broszurki informacyjne zachęcali, aby skorzystać z okazji i być świadomy, czy jest się zarażonym. Akcja zakończyła się o 18, nasza ekipa czuła się zmęczona ale i zadowolona z dobrze wykonanego zadania.

razem koniec

marta zach

Wirusowe Zapalenia Wątroby to problem o charakterze globalnym, niosącym wielkie zagrożenie dla zdrowia wielu ludzi. W Polsce problem stanowi niewłaściwe leczenie (WZW typu B), utrudniony dostęp do lekarza, niewystarczająca wiedza zarażonych a przede wszystkim brak badań wykrywających zarażenie o charakterze powszechnym. W momencie, gdy 90% z HCV nie wie, że jest potencjalnie zagrożeniem dla innych oraz że choroba może spowodować poważne komplikacje (ze śmiercią łącznie) to akcja bezpłatnych badań mających na celu wykrycie nosicieli i chorych jest najbardziej uzasadniona. Czy nie lepiej jest zapobiegać niż później leczyć ? Kwestia jest poważna ponieważ dotyczy ponad miliona osób !

Inną kwestią jest stan wiedzy Polaków, którzy nie rozróżniają poszczególnych typów wirusowych zapaleń wątroby, nie wiedzą jak się można zarazić i jak zapobiegać. Jest wielka potrzeba, aby uświadamiać i edukować społeczeństwo. Dlatego Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom tak chętnie się zaangażowało w akcję zorganizowaną przez Koalicjanta i służyło pomocą.

Ze swej strony chcielibyśmy podziękować Fundacji Gwiazda Nadziei za posiłki, pobyt i przyjacielską atmosferę, która panowała w trakcie akcji. Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć w to przedsięwzięcie, które służyło realizacji naszych wspólnych celów.

Zarząd Stowarzyszenia LIVER

Marta i Sławek Janus

 

Jak mogę pomóc?

zobacz więcej

Stowarzyszenie Pomocy
Chorym Dzieciom LIVER

Liver Kontakt

ul. Wysłouchów 30A/43
30-611 Kraków

Liver Kontakt

liver@liver.pl

Liver Kontakt

+48 12 654 52 99
+48 500 460 255

Numery kont bankowych:

konto główne: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.

19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

(przeznaczone na składki członkowskie, darowizny)

94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

(przeznaczone WYŁĄCZNIE na darowizny dla Podopiecznych DZIECI i MŁODZIEŻY)